Фракція «Європейська Солідарність» у Вінницькій облраді виступила на захист конституційного права на освіту

Депутати фракції «Європейська Солідарність» у Вінницькій обласній раді ініціюють зміни до нової редакції Закону України «Про повну загальну середню освіту». Відповідне звернення до Верховної Ради України озвучив на сесії депутат облради Павло Пойда.

Як зазначено у зверненні, у законі були закладені положення, спрямовані на формування мережі ліцеїв, які забезпечуватимуть надання якісної профільної середньої освіти протягом трьох останніх років навчання,  а саме – в 10-12 класах. При цьому профільні ліцеї можуть бути утворені лише в населених пунктах з населенням понад 50 тисяч осіб. Для започаткування та провадження освітньої діяльності комунального ліцею у його складі має бути створено та функціонувати не менше чотирьох 10 класів (стаття 32).  Такі норми фракції «Європейської Солідарності» в облраді  вважає несправедливими та такими, що суперечать Конституції.

«Вважаємо норми статті 32 стосовно надання права створювати ліцеї–заклади загальної середньої освіти III ступеня, лише обласним радам та міським радам міст, населення яких становить більше 50 тисяч, а також започаткування діяльності ліцею за умови, що у його складі не менше чотирьох 10 класів та вступу за конкурсом, таким що суперечить статті 53 Конституції України. Диференціація повноважень місцевих рад залежно від чисельності населення не передбачена Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Пропозиції щодо диференціації прав органів місцевого самоврядування залежно від чисельності населення не відповідають також статтям 86, 89 та 90 Бюджетного кодексу України, нормам нещодавно прийнятого основоположного освітянського закону «Про освіту», статтею 3 якого передбачено, що в Україні створюються рівні умови доступу до освіти, а право на освіту гарантується незалежно від віку та місця проживання», – зачитав звернення Павло Пойда.

Депутати вважають, що запропоновані нововведення призведуть до ситуації, коли в жодній територіальній громаді Вінниччини, окрім Вінниці, не буде закладів, які забезпечують надання повної загальної середньої освіти.

«Погіршаться та ускладняться умови батькам сприяти здобуттю їхніми дітьми відповідного рівня освіти, зокрема через супровід двох і більше дітей до різних типів закладів освіти, бо навіть у містах сучасна інфраструктура та розміщення шкіл не враховує розмежування закладів освіти на початкові школи, гімназій та ліцеї для отримання дітьми відповідного рівня освіти за місцем проживання», – зазначив Павло Пойда.

«Зважаючи, що лише у сільській місцевості у поточному навчальному році налічується близько 10 тисяч 10–11 класів, під скорочення підуть близько 20 тисяч вчительських ставок. Під таке ж скорочення потраплять тисячі ставок вчителів, які передбачаються на 10-11 класи міських шкіл, населення яких менше 50 тисяч, а також селищ міського типу», – йдеться у зверненні.

Тому депутати «Європейської Солідарності» пропонують:

  • внести зміни до статті 32 Закону України визначивши, що розвиток мережі комунальних ліцеїв зможуть здійснювати міські, селищні, сільські ради;
  • – внести зміни щодо започаткування діяльності ліцею за умови, що у його складі не менше двох 10 класів;
  • – збільшити державні інвестиції у високоякісну державну освіту для всіх, забезпечити інфраструктуру шкіл та інших закладів освіти, а також вчителів та інших працівників освіти ресурсами, інструментами та професійним простором з метою збільшення привабливості і престижності педагогічних професій та надання дітям якісних послуг.

Відповідно до статті 53 Конституції України, кожен громадянин має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов’язковою.